kazimierz dolny forum dyskusyjneForum kazimierskie forum turystyczneForum turystyczne Czat kazimierz dolny, fotografieFoto Kamery Anonse Rozkłady

ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum Kazimierz Dolny - forum dyskusyjne Strona Główna » Atrakcje turystyczne w Kazimierzu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Studnia na rynku Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Konto usuniete
nieśmiały dyskutant

PostWysłany: Pią Lip 29, 2005 12:32 pm    Temat postu: Studnia na rynku Odpowiedz z cytatem

Studnia na rynku

Ja może z innej beczki wytoczę pytanie. Szukam jak najwięcej informacji na temat studni która znajduje się na dużym rynku. Chciałbym napisać historie tej studni tzn. kiedy została wykopana (o ile została wykopana?) i czy od samego początku istnienia miała pompy Abisyńskie? Jak wyglądały dzwignie tych pomp ? Czy jej forma jest niezmienna?
Jeśli ktoś może mi pomóc w jakiś sposób to bardzo bym prosił.

Pozdrawiam Marcin
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Konto usuniete
baron dyskusji

PostWysłany: Pon Sie 01, 2005 11:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm, stara pompa była do niedawna przy studni od strony apteki z długą dźwignią. Nową "pompę" a raczej kran zainstalowano niedawno co wg mnie oszpeciło studnię...Wcześniej była "pompa-zawór" podobna do tych ze "zdrojów ulicznych nr..." - czy ktoś je jeszcze pamięta?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Konto usuniete
udzielający się dyskutant

PostWysłany: Wto Sie 02, 2005 4:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co wieść niesie, obecny wyglad studni zostal nadany przez Jana Koszczyc-Witkiewicza w ramach powojennej odbudowy w 1915 roku.
architekt projektowal tez wiele inych budynkow w Kazimierzu, m.in. Łaźnie przy ul. Senatorskiej, willę Potworowskich czy gmach Szkoły Rzemiosl nad Wisla.
studnia została ostatnimi laty odrestaurowana, to jużbodajże 4-5 lat temu, wtedy też uzyskała efektowną iluminację
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Konto usuniete
nieśmiały dyskutant

PostWysłany: Sro Sie 03, 2005 1:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedawno natknąłem się na pocztówkę z 1951r na której widnieje owa studnia Smile
Niestety nie ma możliwości wstawiania zdjęć na forum wiec postaram się to jakoś opisać.
Studnia na pocztówce nie posiada drugiej pompy tej mniejszej jak i kanału wylewowego.
Pompa od strony apteki - tak jak pisałeś Liko ma długą dzwignie przypominającą literę”S” odwróconą horyzontalnie, a sama studnia nie ma iglicy na wierzchołku stożka.
Wylewka też uległa przemianie, obecna jest trochę dłuższa i ma wyższe ścianki.
Dzisiejsze rozwiązania z kranem tez uważam za szpecące i nie zgodne z kultura zabytku, a przecież jest to jeden z symboli Kazimierza – choć mniej efektowny od pozostałych ale jest.

Widziałem te iluminatory, które są umieszczone w kostce brukowej. Jest to ciekawe rozwiązanie. Dobry Człowieku, czy posiadasz jeszcze więcej informacji na temat studni?
To co napisałeś do tej pory jest bardzo interesujące i prosiłbym jeszcze takich informacji.
Jeśli nie, to chociaż napisz gdzie można szukać takich nowinek? Do kogo się udać i kogo pytać?

Jakoś udało się wstawić fotki Smile

Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasową pomoc Smile
Powrót do góry
Konto usuniete
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Sro Sie 03, 2005 6:49 pm    Temat postu: Niech skonam ja i wszy moje! Odpowiedz z cytatem

Kamienica Przybyłów, jak widac na powyższym obrazku, remontowana jest od zawsze, do czasów obecnych:D
Powrót do góry
Konto usuniete
baron dyskusji

PostWysłany: Czw Sie 04, 2005 2:56 pm    Temat postu: Drobne wtrącenie, ja na pocztówkach widzę iglicę. Odpowiedz z cytatem

Zaś sama studnia z tych pocztówek jest identyczna z tą jaką pamiętam z lat 70-tych, z wyłączeniem hydrantu zainstalowanego od strony Kamienicy Gdańskiej.
Powrót do góry
Konto usuniete
nieśmiały dyskutant

PostWysłany: Czw Sie 04, 2005 7:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Krzyś, tu masz zupełna racje iglice są ale nie na samej studni. Załączam fotkę dla porównania.

Pozdrawiam i zaprzaszam do dalszej dyskusji Smile
Powrót do góry
Konto usuniete
baron dyskusji

PostWysłany: Czw Sie 18, 2005 4:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kamiennica remontowana od zawsze Very Happy I nazwa na pocztowce: Góra Trzykrzyska Very Happy
Powrót do góry
Konto usuniete
nieśmiały dyskutant

PostWysłany: Pią Wrz 23, 2005 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie, trochę czasu minęło kiedy ostatni raz tu zaglądałem. Przez ten czas zrobiłem model studni kazimierskiej. Model wykonałem na dzień dzisiejszy tzn. zostały wykonane wszystkie elementy , które studnia obecnie posiada -są małe braki ale jeszcze nad nimi popracuje. Całość wygląda jak po odrestaurowaniu. Załączam trzy fotografie skończonego modelu.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Konto usuniete
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Nie Wrz 25, 2005 4:13 pm    Temat postu: hmm? Odpowiedz z cytatem

Zoltar? A właściwie w jakim celu robisz tą makietę? Zapowiada się jakaś rekonstrukcja?
Powrót do góry
Konto usuniete
nieśmiały dyskutant

PostWysłany: Nie Wrz 25, 2005 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Projektuje model dla wydawnictwa. Bęzie to model kartonowy do sklejania, każdy będzie mógł sam sobie taki wykonać.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Konto usuniete
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Sob Paź 08, 2005 12:21 am    Temat postu: Czy studnia ma jakąś nazwę? Odpowiedz z cytatem

Ewa 99 zadała ciekawe pytanie: czy studnia na rynku ma swoją nazwę. Ja osobiście nei znam, ale chyba powinna mieć jakiś numer (zdroje uliczne miały). Ktoś coś wie na ten temat? Może Zoltar??

Oryginał pytania:
http://www.kazimierzdolny.org/viewtopic.php?p=780#780
Powrót do góry
Konto usuniete
baron dyskusji

PostWysłany: Pią Lis 04, 2005 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To oczywiscie była studnia "Zdrój uliczny nr 1" Smile A nazwy... hmmm ... nie wiem czy była Smile

Powinni wywalic tych wszytkich "handlarzy" spod studni.... :/ Jak to wyglada??? Pozastawiane kartonami.... :[
Powrót do góry
Konto usuniete
nieśmiały dyskutant

PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 10:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napisałem historię studni na podstawie informacji tu zawartych i nie tylko. Teraz prosiłbym jakąś biegłą w temacie osobę o weryfikacje.
Historia jest napisana nie od samego początku istnienia studni. Nie wiem kiedy została dokładnie wykopana.

Treść:
Jednym z wielu zabytków i symboli Kazimierza Dolnego jest studnia znajdująca się na środku głównego rynku (zdrój uliczny nr 1). Studnia przez dziesięciolecia zmieniała swój wizerunek. Pod koniec XIX w. studnia została wyposażona w pompę abisyńską usprawniającą czerpanie wody. Później w 1915r. architekt Jan Kostrzyc-Witkiewicz w ramach powojennej odbudowy miasta, nadał dzisiejszy wygląd studni. W latach 80-tych studnia została zmodernizowana, zainstalowano w niej dodatkową pompę oraz kanał wylewowy, a ostatnimi laty studnię wyposażono w lampy znajdujące się w podłożu, które nocą podświetlają ja.

pozdrawiam
Powrót do góry
Konto usuniete
baron dyskusji

PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 2:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W "Brulionie..." znalazlem taka rycinkę:

To zapewne pierwotna wersja tej studni (tj. z nawinietym na kawałek pnia łancuchem i wiadrem do czerpania wody). Nie wiem jednak czy daszek zrobiono zaraz po jej wykopaniu czy tez jakis czas po....

Natomiast na tym obrazku (Widok rynku wg Zygmunta Vogla (1794)) wogóle nie widac studni...

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kazimierz Dolny - forum dyskusyjne Strona Główna » Atrakcje turystyczne w Kazimierzu Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: