kazimierz dolny forum dyskusyjneForum kazimierskie forum turystyczneForum turystyczne Czat kazimierz dolny, fotografieFoto Kamery Anonse Rozkłady

ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum Kazimierz Dolny - forum dyskusyjne Strona Główna » Atrakcje turystyczne w Kazimierzu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
film Kazimierz w roku 1920
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
styku
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Wto Gru 30, 2008 11:07 pm    Temat postu: film Kazimierz w roku 1920 Odpowiedz z cytatem

pod kamerkami ktos rzucil haslo ze jest na youtube film o Kazimierzu z 1920 r.Odzszukalem i zalaczam linka zeby Wam oszczedzic kolpotow Wink szukania

http://pl.youtube.com/watch?v=m9kbAhkNDcw

pozdr

Bo w nich jest każdego z nas

cząsteczka...................... Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Olga
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Czw Sty 01, 2009 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Styku -wielkie dzięki! Smile
Z ogromną przyjemnością obejrzałam prawie wszystkie filmy (a wciąż ich przybywa -dzisiaj dodano Spływ Dunajcem z 1932 r.) zamieszczone przez Pathe39 -naprawdę wspaniała kolekcja, którą warto obejrzeć w całości, ale może nie dziś... -jako że:
"ja pod gazem, ty pod gazem, może kiedyś innym razem, w każdym razie dzisiaj nie"... -to też tylko cytat Wink
Dzisiaj polecam wycieczkę statkiem po Wiśle:

http://www.youtube.com/watch?v=CoYa-EkY4xE

Co się zaś tyczy samych filmów kazimierskich -prawdziwą perełką jest inspirujacy montaż muzyczno-fotograficzny;
-piękne obrazy (jest nawet ulubione okienko Beatki T -to z pelargoniami) i do tego nuty magiczne...

http://www.youtube.com/watch?v=ZdIxplDJUog
jeno śmiech ten gromki mam"...
Powrót do góry
styku
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Wto Sty 06, 2009 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie ma za co ciesze sie ze sie przydal moj link. Twoj tez jest swietny pozdr Smile

Powrót do góry
Olga
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Sob Lut 14, 2009 4:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako "walentynkową dedykację" dla miłośników Kazimierza wklejam link do kolejnej perełki z kolekcji Pathe39 -dokumentującej obchody tradycji Wileńskich Kaziuków, które jak podaje godny uwagi tekst w zakładce filmiku:

"były prekursorem dzisiejszych Walentynek. Sprzedawano tu pierniki - serduszka, przebite strzałą, kupowane dla ukochanej w dowód przywiązania. Niektóre z nich były ozdobione zabawnymi lukrowanymi napisami-wyznaniami (oczywiście w gwarze wileńskiej i oczywiście z błędami) w stylu: "Kaziukowa serca dają, bo na złotnia mnie nie staja. Zapamiętaj sobie dzień, gdy ja mówił kocham cień", "Weronicia, moja życia, daj mnie igła, daj mnie nicia, a ja wezma serca swoja i przyszyja tam, gdzie twoja...". Były na serduszkach napisy bardziej zwięzłe, ale równie wymowne: "Całuja ciebia - moja kroszka" lub dla odmiany: "Serca moja hyc na twoja - powiedz, czy ty będziesz moja?". Zdarzały się i dedykacje ociekające krwią: "Żebysz była moja i wiecej niczyja, serca moja dratwo do twego przyszyja".

http://www.youtube.com/watch?v=rWnqRUtnfTY

Wszystkim, których serce "dratwo" przyszyte jest do Kazimierza -życzę radości z tej atypowej miłości i wspaniałego dnia! Very Happy
Powrót do góry
styku
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Sob Lut 14, 2009 11:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bardzo nastrojowy film Smile

Powrót do góry
Olga
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Wto Sie 18, 2009 8:04 am    Temat postu: Nowe linki Odpowiedz z cytatem

Na skutek niezdrowych rozgrywek prowadzonych na YouTube (których natury nie wypada naświetlać na kazimierskim forum) - kanał użytkownika Pathe39 uległ poważnemu skorumpowaniu. Ponieważ Jego filmy zostały w kilku krajach zablokowane, Pathe otworzył nowe konto (poprzednie będzie już wkrótce de-aktywowane) i przeniósł tam prawie całą dotychczasową filmotekę. Jako że zjawisko to dotyczy także kazimierskiego dokumentu z roku 1920, zamieszczam nowe linki odsyłające do polecanych tu poprzednio materiałów (stare linki stały się "ślepymi uliczkami"):

Kazimierz, rok 1920:

http://www.youtube.com/watch?v=w1Y-t3dbzoM

Wycieczka statkiem po Wiśle:

http://www.youtube.com/watch?v=boAlz3aDAKE

Wileńskie Kaziuki, rok 1935:

http://www.youtube.com/watch?v=6k2sZS1nA10
Powrót do góry
bramcio
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Czw Sie 20, 2009 2:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A pani to taka szkrupulatna że ho ho, i na bieżąco ze wszystkiem, no nie mogie się nadziwiwszy, kurde mol. A to nie można jako tych filmików na portalu umieścić coby Kazimierz dawniej tez był pod ręka, a nie tylko bieżące fascynujące reportaże i wywiady, a? Tylko tak pytam. Zdrowia życzę i cierpliwości...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Olga
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Czw Sie 20, 2009 2:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za życzenia - zabarwione kpiarską nutą - dziękuję Wink
Przy okazji pragnę polecić jeszcze jeden dokument, który można potraktować jako przybliżenie klimatu przedwojennego Kazimierza (choć film ten nakręcony został w Warszawie) - czyli miejsca "kolorowego współistnienia" dwóch kultur. Pozwolę sobie przytoczyć słowa jednego z użytkowników YT jako trafny komentarz tego poruszającego dokumentu:
"Jest on jak cień, jak krótki błysk z innego świata, z zupełnie innych czasów. Co się z tymi wszystkimi ludźmi stało? Jaki ich spotkał los? Smutne. Niech spoczywają w pokoju"...

http://www.youtube.com/watch?v=2N2t_7XTuw8
Powrót do góry
bramcio
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Czw Sie 20, 2009 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A to ci niespodzianka- zachował się film w kolorze, przez zaskoczenie barwami tamtego świata nawet nie zdążył się człowiek zasmucić mając wiedzę o tragedii która nastąpiła wkrótce. Komu to wszystko przeszkadzało się pytam i gdzie jest te źródło nienawiści, którą się spotyka do dziś nijak pojąć. Widać mimo koloru biedę, ale widać tez i radość istnienia, i widać, iż miasto żyło tętniąc na ulicach, ech szkoda tamtych czasów i form bezpowrotnie przez XX- wiecznych Hunów zniszczonych. Zawsze na styku dwóch kultur rodziły się nowe idee, jak np. na pograniczach - zawsze było ciekawsze życie niż w marazmie monolitycznego centrum. Zgodzisz się Olgo?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Olga
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Czw Sie 27, 2009 5:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bramcio napisał:
Zawsze na styku dwóch kultur rodziły się nowe idee, jak np. na pograniczach - zawsze było ciekawsze życie niż w marazmie monolitycznego centrum. Zgodzisz się Olgo?

W tym konkretnym przypadku zgodzę się bez zastrzeżeń. A w ramach dodatkowych ilustracji tego "ciekawszego życia" zamieszczam kilka zdjęć z przepięknego albumu Konrada Nawrockiego zatytułowanego "W Kazimierzu nad Wisłą"*

Fragment fotografii Ady Janczewskiej "Targ na Rynku w Kazimierzu" (ok.1922-1923):

Benedykt Jerzy Dorys "Jarmark IV" (1931-1932):

*więcej o tej niezwykłej publikacji w temacie: "O Kazimierzu i związanych z nim ludziach"
Powrót do góry
Olga
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Czw Sie 27, 2009 5:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Benedykt Jerzy Dorys "Rozmowy I - Rozmowa z tate" (1931-1932; ulica Lubelska):

Benedykt Jerzy Dorys "Dzieci IV" (1931-1932; przed sklepem Korenberga na Rynku, gdzie dziś znajduje się Galeria Letnia):

Powrót do góry
ciekawska
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Czw Sie 27, 2009 10:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olgo znowu nas zaskakujesz swoją pasją szperacza.Fakt ,kto szuka ten znajdzie, ależ jakie to perełki.Szczególnie wzruszające są te z dziećmi,bosonogie, w koszulinie. Poruszyłaś jakiś nerw, klapkę pamięci.Przypomniał mi moje dzieciństwo i moje chodzenie boso i nie dlatego że nie miałam butów tylko dlatego że boso bylo tak swobodnie, to byla jakaś wolność. W okresie mojego dzieciństwa pojawil się ruch "dzieci kwiatów" i dziewczyny dorosłe spacerowały uliczkami boso i odrzuciły też inną krępującą część odzieży.Inne wspomnienie to wspomnienie wiejskich dzieci bosych, bawiących się w kurzu wiejskiej drogi , niestety brudne i niesamowicie umorusane ale szczęśliwe.To szczęście to szczęście beztroskich szczenięcych lat i nie trzeba mu dobrobytu tylko odrobinę rodzicielskiej miłości i troski.
Tadek
Kanclerz Koronny

PostWysłany: Czw Sie 27, 2009 3:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I dodam przyziemnie, że takie dzieci biegające na bosaka i usmarkane po pas nigdy potem nie miewały alergii! A te chodowane w cieplarnianych warunkach- na wszystko.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kazimierz Dolny - forum dyskusyjne Strona Główna » Atrakcje turystyczne w Kazimierzu Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do: